Texto alternativo para invidentes

Tarnowianka Renata Knapik-Miazga pierwszy raz w karierze wygrała zawody z cyklu Pucharu Świata – pokonała aż 12 rywalek. Szermierka jest w programie Igrzysk Olimpijskich Kraków–Małopolska 2023.

W zawodach w Budapeszcie wystartowało 266 zawodniczek. Najpierw odbyła się faza grupowa, w której zawodniczka AZS AWF Kraków wygrała wszystkie sześć pojedynków i awansowała do czołowej 64 zawodniczek. W fazie pucharowej rywalizacja była bardzo zacięta. Polka najpierw pokonała Włoszkę Nicol Foietty 15:12, następnie Francuzkę Coraline Vitalis 15:11 i Szwedkę Elviry Martensson 15:13.

Rywalki stawiały coraz mocniejszy opór, ale Knapik-Miazga zachowywała żelazne nerwy. O jedno pchnięcie okazała się lepsza w ćwierćfinale od reprezentantki Francji – Alexandry Louis Marie (11:10). W półfinale też jedno trafienie zdecydowało o wygranej z Estonką Nelli Differt (14:13). W finale przeciwniczką była reprezentantka gospodarzy Anna Kun. Walka była zacięta, ale Polka w dodatkowej minucie zadała decydują pchnięcie i wygrała 11:10.

To największy sukces Knapik-Miazgi w Pucharze Świata. Do tej pory cztery razy zajmowała w tej rangi zawodach trzecie miejsce. Indywidualnie absolwentka Politechniki Krakowskiej była dwukrotną brązową medalistką mistrzostw Europy. Odniosła też sporo sukcesów drużynowych – była mistrzynią i wicemistrzynią Europy. W mistrzostwach świata dwa razy Polki z Knapik-Miazgą w składzie zdobyły też brązowy medal. Startowała także w igrzyskach olimpijskich w Tokio, na których drużynowo biało–czerwone były na szóstej pozycji.

W Budapeszcie startowały też kolejne reprezentantki Polski – Martyna Swatkowska–Wenglarczyk była 29., a Magdalena Pawłowska 43. Wśród panów 20. był Mateusz Antkiewicz, a 49. Wojciech Kolańczyk.

„Bardzo się cieszę. Podobno było dużo emocji? Podczas całego dnia turnieju miałam tylko dwie myśli przez chwilę, które były głupie, więc postanowiłam je odrzucić i dać chwili trwać. Cieszę się, że mogłam za to emocji dostarczyć Wam moi Drodzy.” – napisała zadowolona Polka.

I znalazła ogromne grono osób, którym chce podziękować. Kibicom, zawodniczkom, AZS Kraków, trenerowi przygotowania motorycznego, psycholog, mężowi, całej rodzinie i przyjaciołom. „Dziękuję bardzo mojemu trenerowi klubowemu Radkowi Zawrotniakowi za przygotowanie do startu i pracę podczas startu. Taki komfort podczas zawodów zdarza się bardzo rzadko. Wsparcie, skuteczne uwagi i interpretacja sytuacji wielokrotnie tego dnia pomagały mi rozwiązać trudną sytuację na planszy.” – dodała.

Podczas Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023 w szermierce będzie rywalizowało 460 zawodników i zawodniczek w 12 konkurencjach. Areną pojedynków będzie Tauron Arena Kraków. Najlepsi zawodnicy zdobędą nie tylko tytuły mistrzowskie, ale także otrzymają punkty do rankingu światowego, na podstawie którego 31 marca 2024 r. zostaną ogłoszone nominacje olimpijskie.