Texto alternativo para invidentes

Czołowi kajakarze slalomowi Europy rywalizowali w weekend w Centrum Sportu Kolna o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa. Wśród kobiet w konkurencjach C–1 i K–1 triumfowała Klaudia Zwolińska, a trzecie miejsce w K–1 mężczyzn zdobył Dariusz Popiela.

Rywalizacja na torze, który w czerwcu będzie areną Igrzyska Europejskich Kraków – Małopolska 2023, przyciągnęła gwiazdy, a wśród nich mistrza olimpijskiego Benjamina Savseka i wicemistrza olimpijskiego Petera Kauzera, dla których występ w Polsce był kwalifikacją do reprezentacji. Oprócz Słoweńców wystartowało około 250 zawodników z 15 krajów, w tym kilkudziesięciu zawodników z Polski. Zawody trwały dwa dni – w sobotę odbyły się półfinały i finały w każdej w czterech konkurencji, a w niedzielę powtórka. Suma wyników z weekendu decydowała o końcowej wygranej.

Spośród biało–czerwonych najlepiej spisała się Zwolińska. Zawodniczka Startu Nowy Sącz w sobotę była druga w K–1 (kajaki) i pierwsza w C–1 (kanadyjki). Z kolei w niedzielę wygrała w K–1, a w finale C–1 zajęła piąte miejsce. To wystarczyło, by klasyfikacji generalnej triumfować w obu konkurencjach. Z pozostałych Polek w sobotę piąte miejsce w finale K–1 zajęła Natalia Pacieprnik (Krakowski Klub Kajakowy), a jej osiągnięcie skopiowała w C–1 klubowa koleżanka Aleksandra Stach. W niedzielę w finałach popłynęły jeszcze Katarzyna Liber ze Startu Nowy Sącz (dziewiąte miejsce) i Stach (dziesiąta).

Wśród mężczyzn najlepsi w zawodach okazali się Szwed Isak Ohrstrom (K–1) i Słoweniec Luka Bożić (C–1). Mistrz olimpijski Savsek w sobotę wygrał w kanadyjkach, a w niedzielę już nie wystartował. W efekcie był trzeci w tej konkurencji. Z Polaków najlepiej spisał Popiela. Olimpijczyk z Pekinu i czterokrotny medalista mistrzostw świata w klasyfikacji generalnej kajakarzy był trzeci. W sobotę zajął piąte miejsce, a w niedzielę trzecie. W drugim dniu zawodów w finale K–1 czwarty był Krzysztof Majerczak (Pieniny Szczawnica). Sobota była udana dla polskich kanadyjkarzy. Grzegorz Hedwig (Start Nowy Sącz) przegrał tylko z mistrzem olimpijskim, a czwarty był Kacper Sztuba (AZS AWF Kraków). W niedzielę żaden z nich nie zakwalifikował się jednak do finału.

Dla polskich zawodników to był ostatni test przed pierwszymi kwalifikacjami do kadry narodowej w slalomie kajakowym, które w weekend odbędą się podczas międzynarodowych zawodów w Bratysławie (6-7 maja). Kolejna walka o miejsce w reprezentacji Polski w slalomie i kayak crossie odbędzie się tydzień później na torze Kolna podczas Krakowskich Slalomów – II Memoriału im. Stefana Kapłaniaka.

Rywalizacja w kajakarstwie slalomowym podczas Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023 odbędzie w trzech konkurencjach indywidualnych i dwóch drużynowych. W sumie 280 zawodników i zawodniczek będzie walczyło o 10 kompletów medali. IE 2023 to też okazja, by przybliżyć się do zdobycia przepustki na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku. Zawody odbędą się w randze mistrzostw Europy.